W związku z nowelizacją przepisów od 1 września 2022 roku szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia uczniom gorącego posiłku. W związku z tym w wielu placówkach przywrócono funkcjonowanie stołówek. Jak powinna być wyposażona kuchnia szkolna? Jakie sprzęty są w niej absolutnie niezbędne? Sprawdź krótki poradnik!
Kuchnia szkolna – podstawowe zasady organizacji i wyposażenia
Szkolna stołówka powinna pozwalać na przygotowywanie posiłków w szybki, wygodny i bezpieczny sposób. Osiągnięcie tych celów jest natomiast możliwe tylko przy odpowiedniej organizacji i wyposażeniu. Kuchnia szkolna powinna być więc funkcjonalna, a także zgodna z surowymi wymogami sanitarnymi i tymi związanymi z BHP. Należy ją też dostosować do pełnienia różnorodnych funkcji – przyjmowania i magazynowania produktów, przyrządzania potraw i wydawania gotowych dań, a także zmywania.
Kuchnia szkolna – wyposażenie podstawowe
Niezależnie od tego, jak duża jest kuchnia szkolna oraz jak zorganizowana jest jej praca, nie może się obyć bez pewnego podstawowego wyposażenia. Czego nie powinno w niej zabraknąć?
- Kuchnie i piece konwekcyjno-parowe – są to podstawowe urządzenia do obróbki termicznej, które zapewniają możliwość gotowania, pieczenia, duszenia, smażenia itp.
- Szafy chłodnicze i mroźnicze – bezpieczeństwo żywności wymaga przechowywania produktów spożywczych w odpowiednich temperaturach. Dlatego w kuchni szkolnej nie może zabraknąć wydanych i odpowiednio pojemnych chłodni oraz mroźni.
- Zmywarki przemysłowe – w każdej profesjonalnej kuchni mycie naczyń jest w zasadzie tak samo istotne jak gotowanie. Zmywarki przystosowane do użytku w gastronomii są bardzo wydajne, dzięki czemu oszczędzają czas personelu, a ponadto nie tylko myją, ale również dezynfekują naczynia i wszelkie przybory kuchenne.
- Sprzęt do obróbki mechanicznej – chodzi tu o miksery, blendery, krajalnice i inne urządzenia, które ułatwiają szybką obróbkę produktów. Sprzęt powinien być dostosowany do potrzeb kuchni szkolnej pod względem wydajności i mocy.
- Blaty robocze i szafki – kuchnia szkolna nie może też funkcjonować bez odpowiedniej ilości miejsca do pracy i przechowywania sprzętów oraz przyborów. Należy to wziąć pod uwagę przy jej organizacji.
- Pojemniki GN i tace – są to podstawowe elementy wyposażenia każdej kuchni o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je m.in. przy obróbce, przechowywaniu, wydawaniu.
Wszystkie wymienione wyżej elementy wyposażenia występują na rynku w wielu wariantach. Bardzo ważne jest ich dopasowanie do potrzeb konkretnej kuchni, przede wszystkim pod względem wydajności. Dzięki temu praca będzie przebiegać sprawnie i płynnie, co pozwoli skutecznie wydawać posiłki.
Kuchnia szkolna – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Oczywiście jest to tylko wyposażenie podstawowe. W zależności od skali działania kuchni szkolnej i konkretnych celów oraz założeń w przygotowywaniu posiłków dla uczniów potrzebne będą również inne urządzenia czy elementy wyposażenia. Sprzęt należy dopasować do indywidualnych potrzeb kuchni, w taki sposób, aby maksymalnie ułatwiał i usprawniał pracę. Część urządzeń może w ogóle nie być potrzebna, np. w sytuacji, gdy posiłki w szkole są zapewnione w ramach cateringu. Wówczas wystarczą tylko te, które umożliwiają podgrzanie dań i zapewniają wymagane standardy higieny ich wydawania.
Niezwykle ważna jest też jakość sprzętów. Po pierwsze, należy wybierać tylko wyposażenie przeznaczone do użytku profesjonalnego. Domowy mikser czy zmywarka nie tylko nie poradzą sobie przy dużym obciążeniu pracą, ale mogą również utrudniać zachowanie niezbędnych norm. Warto również zwracać uwagę na parametry związane z szybkością pracy. Niezwykle ważna jest też oszczędność – wybór urządzeń należących do wyższej klasy energetycznej pomoże Ci obniżyć koszty prowadzenia stołówki. Szukasz również sposobów na redukcję kosztów wyposażenia kuchni? Niektóre urządzenia – jak np. zmywarki gastronomiczne – można wynająć!
Dodaj komentarz